Podle vyprávění Kartágo bylo založeno královnou Dido, která uprchla z fénického města Tyre, poré co její bratr zavraždil jejího manžela. Dokonce v těchto legendárních dnech zde bylo propojení s Římem, protožě Aeneas z Troje, otec Římanů, byl milenec Dido a pak ji opustil. Ve svém žalu Dido spáchala sebevraždu, ale ještě před tím proklela Aenease a jeho potomky.
Karágo - znamená "nové město" - pokračovalo v rozkvětu a fénická kolonie se rozrostla a překryla její mateřskou zemi. Féničané - a jejich nástupníci Kartáginci - musí být obdařeni důvěrou ve vynález skla, obchodní galéra se stala, díky jejich vynikajícím navigačním schopnostem, mocným nástrojem obchodu. Ještě než Řekové dosáhli západního Středomoří, Kartágo již bylo nádherné a bohaté město. To vše díky mistrovskému umění mořeplavby. Kartáginská kolonie - původné kolonie fénická - nyní obklopuje moře (moderní Barcelona je pojmenována po slavné rodině Barca).Kartágo je námořní mocnost s jen relativně malou velkostatkářskou třídou, která by poskytovalal vojenskou územní sílu. To, samozřejmě nevadí jen do té doby, dokud bude Kartágo bohaté. Jestliže město potřebuje jít do války, jeho pokladny se otevřou na zaplacení tučných odměn žoldákům.
A toto bohatství, zběhlost v obchodě a expanze podél středomořského pobřeží směrem k Itálii, přivede Kartágo do přímé konfrontace s nově rostoucí mocí Říma. Nyní, možná, je čas na projevení se plných důsledků prokletí na dětech Aenease.
Kartágo je další ze známých mocností antického světa. Bohaté díky čilému obchodu a silné díky velké variabilitě vojska. Ale pokud jsem psal, že Seleukovci mají města po všech čertech, tak u Kartága to platí dvojnásob. V Africe mají Kartágo a Thapsus, ve Španělsku Cordobu, na Sicílii Lilybaleum, na Mallorce Palmu a na Sardinii mají Caralis. V Africe čekají Numibijci kdy odešlete vojska pryč, aby mohli vyplenit vaše hlavní město, španělé se rádi vrhnou na osamělé město Cordobu a Sicílie, tam proti vám stojí celý Řím. Za Kartágince je tedy celkem dost obtížný začátek, je na vás jestli nejdřív dobyjete celou Afriku abyste se potom mohli soustředit na Řím, či jestli dobyjete Sicílii, nebo expanze do španělska. Ovšem námořním bitvám s Římem se asi nevyhnete, ale i přes obtížný začátek je to za Kartágo velmi, velmi zábavné. Pro někoho je možná flustrující, když na jeho državy chodí jedna armáda za druhou, ale jakmile si upevníte trochu pozici ve Středomoří a přejdete do ofenzivy, svět bude váš. Za zmínku stojí Kartáginský nejznámější velitel, Hannibal Barca, považován za jednoho z nejlepších vojenských stratégů vůbec. Jeho bitvy si můžete i zahrát v Historických bitvách, ovšem za Římany, kterým Hannibal pěkně zatopil přechodem přes Alpy. I když byl nakonec poražen a musel se z Itálie stáhnout, stále zůstal jedním z nejlepších vojenských velitelů všech dob.
V levém sloupci najdete hlavní menu, v pravé části webu jsou pak odkazy, které se vztahují jen k dané stránce. Na hlavní stránku se dostanete kliknutím na logo v záhlaví.