Dary, to můžeš mi věřit, ti získají lidi i bohy * Ovidius
Když nevíte co vybrat za dárek, dejte květiny. Květina je nejuniverzálnějším dárkem. Nehodí se snad jen k vyjádření upřímné soustrasti, a to
ještě jenom někde a pouze na pohřbu, dát vdově bílou chryzantému mimo pohřeb se nepovažuje ve většině evropských zemích za nevhodné. Naučte se květiny dávat při každé příležitosti
k tomu vhodné, při návštěvě hostitelce, manželce po obzvláště dobrém obědu, s přáním brzkého uzdravení, blahopřání, nebo naopak když si potřebujete někoho udobřit.
Opatrně jen s květinami v restauraci, často se pro ně nenajde váza a pak leží chudinky na stole a usychají. Totéž platí o velké oslavě, kde se očekává, že hostitelka
dostane velké množství květin. Na vás by potom mělo být i kromě květiny zajistit vázu, nebo se domluvit s ostatními hosty a koupit jednu velkou kytici dohromady.
Nejjednodušší to samozřejmě máte, pokud víte kterou květinu má dotyčná osoba nejradši. Ve většině případů to ovšem člověk neví a tak je nutné odhadnout alespoň styl. Zvolte si květiny třeba podle ročního období, to většinou funguje. TULIPÁNY patří k jaru, naopak CHRYZANTÉMY a ASTRY k podzimu. Můžete také zvolit květomluvu a darovat květiny podle toho, co vyjadřují (zde je ovšem nebezpečí, že obdarovaný květomluvu neovládá a účel květin nepochopí, proto ke květinám dodávejte vždy komentář nebo k poslaným vizitku s důvodem).
Květomluvu nemusíte znát, jen dejte pozor na ty, co ji ovládají, ať omylem nedarujete své vyvolené Jasmín nebo něco podobného.
U kytice může také něco vyjadřovat BARVA KYTICE:
Přes všechna tato pravidla je stejně nejdůležitější kdy, jak a komu květinu dáte, a hlavně, že ji vůbec dáte. Než abyste dva dny vymýšleli kombinaci květomluvy a zabarvení kytice, je lepší natrhat pár fialek a darovat je hned.
Další důležité pravidlo pro dávání květin je, že květinu musíte vždy vybalit z papíru před tím, než jí někomu dáte. Jediná výjimka je nějaký ozdobný papír, který by dotvářel květinu. Také květina v květináči není moc vhodný dárek, může se dát pouze starým osobám, zpravidla příbuzným. Ovšem pokud víte, že vaše vyvolená je vášnivá sběratelka kaktusů a zrovna ten váš jí chybí do sbírky, určitě z něj bude mít velkou radost a proti etiketě se také neprohřešíte. Jinak je ale nevhodné dávat dámám usušené květiny, mohly by si to špatně vyložit (o kaktusech nemluvě). Při kytici složené z méně než deseti květin je zvykem dávat lichý počet květin, ovšem některé příležitosti se k počtu květin doslova vybízejí (narozeniny, výročí). Obecně platí, že čím větší příležitost, tím větší kytice.
Důležité je hlavně dobrý výběr květin a VČASNÉ odstranění obalu, než se dostanete do blízkosti obdarovaného (balící papír čouhající z kapsy vašeho saka taky není košer). Dávejte pozor, ať květinu donesete vcelku, i nejhezčí květiny po přelomení vypadají a působí nehezky. Proslov ke kytici si připravte předem, ať tam potom neblekotáte, pak se váš dar jistě shledá s uznáním.
Pokud půjdete POŽÁDAT O RUKU svou vyvolenou, dejte nejdříve jednu kytici matce a potom druhou (obvykle větší a ve světlejších barvách) své nastávající. Nemusím ani snad dodávat, že ve svatební den obstarává květiny také ŽENICH.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete květiny předat osobně, není nic jednoduššího, než zavolat do květinářství a objednat kýženou kytici i s vizitkou a doručením. Kytice vždy musí obsahovat nějakou vizitku, nejméně OD KOHO JE, popřípadě i za jakým účelem jste ji darovali. Květiny se posílají samozřejmě zabalené. Dobré je také květinářství ujistit, kdy obdarovaný bude doma, aby květiny neskončily někde před dveřmi nebo u sousedů. Po zaslání můžete přijít na oslavu s prázdnýma rukama, a nemusíte řešit problém s vázou, vaše květiny už jsou někde vystavené
Poslání květin má řadu předností:
Co darovat když dotyčná osoba má už všechno? Nejraději bych vám poradil květiny, ale také jistě dojde ocenění například lístek na koncert vážné hudby, který je jinak špatně k sehnání, nebo dárek, který se nějakým způsobem váže ke koníčkům obdarovaného (sběratelům další předmět do sbírky,....). Pěkný dárek může být také den strávený s vámi, výlet za památkami nebo například že k narozeninám tatínkovi uklidíte dílnu. Pokud ovšem neznáte dobře vkus dotyčné osoby tak se hlavně vyvarujte dekorativním předmětům na skříně jako jsou vázy a různé figurky, obzvláště pokud toho má dotyčný plný obývací pokoj.
NIKDY NEDÁVEJTE PENÍZE - působí to jako almužna nebo jako dar z milosti, často to pak vypadá jako urážka. Je v tom nádech dobročinnosti, vylepšení nízkých příjmů. Jediné výjimky jsou třeba na svatbě finanční výpomoc mladé rodině od okruhu blízkých přátel. Ale stejně je lepší, domluvit se už přímo s novomanželi, a přímo vybrat třeba kuchyňskou linku, i když to naoko působí podobně, nedáte peníze ale hodnotný dar. Spoustu lidí dává peníze z pohodlnosti - je to mnohem jednodušší než vybírat složitý dárek, přesto se snažte těchto darů vyvarovat. Když už, je lepší než hotovost dávat třeba poukázky na oblečení, akcie nebo vkladní knížku, vypadá to trochu lépe.
V levém sloupci najdete hlavní menu, v pravé části webu jsou pak odkazy, které se vztahují jen k dané stránce. Na hlavní stránku se dostanete kliknutím na logo v záhlaví.