Ač žijeme v jakkoliv demokratické společnosti, nikdy (navzdory tvrzení komunistů) si nebudeme ve společnosti rovni. Proto je důležité vědět, že:
Toto pravidlo je páteř společenského chování, podle něj se řídí řada dalších pravidel. Mezi další méně významné přednosti patří: OSOBA S ZAVAZADLEM má přednost před osobou s prázdýma rukama, při vystupování z dopravního prostředku má OSOBA VYSTUPUJÍCÍ přednost před tím, kdo nastupuje.
Projev přednosti se obvykle doplňuje úsměvem, kývnutím nebo lehkým úklonem. Odpovídá se opět úsměvem, kývnutím nebo na poklonu poklonou. Pravidlo o přednosti ovšem nebrání mladému šéfovi dát přednost staršímu podřízenému nebo mladinké sekretářce, rozhodnutí náleží opět výše společensky postavenému.
Někdy nastane situace, kdy pravidlo o přednosti musí ustoupit pravidlu o ochraně. Podle tohoto pravidla PÁN CHRÁNÍ DÁMU, MLADŠÍ ČLOVĚK
staršího, silnější slabšího. Obvykle chrání ten méně společensky významný (ten více postradatelný :-p).
Kdykoliv vstupuje pán s dámou do neznámého, veřejného prostoru, jde pán první,
aby utvořil pro dámu cestu v davu, pomohl jí projít nebo jí pomohl nastoupit podáním ruky (zásadně nepomáháme dámě nastoupit zezadu popostrkováním do jistých částí těla, spíše podáme zeshora pomocnou ruku). Naopak pokud jde dáma do schodů,
jde pán za ní, aby ji v případě pádu zachytil (o tom, že pán nese všechny tašky nemusím snad ani mluvit).
Než vůbec na někoho otevřu svá ctěná ústa, zapůsobím na něj svým zevnějškem (pokud dotyčná osoba není slepá).
V mladíkovi se skejtem nečekáme špičkového gentlemana a naopak ofrakovaný pán pravděpodobně nebude mluvit jako dlaždič (naši politikové jsou bohužel výjimkou).
Důležitá je především čistota oblečení a hlavně NAŠE ČISTOTA. Opravdu nepříjemné je páchnout potem, naopak i litr kolínské z nás neudělá kavalíra.
Umění vybrat správné oblečení pro správnou situaci je docela umění, obecně však platí že lepším oblečením nic nezkazíte (pokud nejdete zrovna štukovat).
Dále je důležité držení těla, chůze a mimika (úsměv na ulici částečně nahrazuje pozdrav). Také různé doplňky z kovoželezářství v našem obličeji nebo potetované ruce mohou (negativně) ovlivňovat, co si o nás ostatní lidé myslí.
Kapitolou samou pro sebe je cigareta. V mém případě v 90% kuřáka nejdříve cítím, a až poté vidím, a o tom, koho vídím, nemám moc valný dojem. Kouření cigaret (dýmka nebo doutník je poloviční estetické zlo) je jednoduše nevhodné a nehodí se do společnosti. Nehledě na to, že cigarety a potom také kuřákovo oblečení smrdí, a to i poté, co cigaretu típne. Když už kuřák nemůže vydržet delší dobu bez cigarety, je vhodné odejít někam stranou a snažit se co nejméně obtěžovat okolí.
Pokud chceme verbálně oslovit nějakého člověka, musíme použít nějaké oslovení. První oslovuje pozdravem osoba méně významná podle pravidla č. 1, nicméně vůbec neuškodí pokud vy jako šéf pozdravíte první. Naprosto se nehodí oslovení typu hej ty tam, nazdar vole atd. a to i mezi našimi kamarády. Nějaké oslovení ovšem použít musíme -
vyhrknout na neznámého člověka na ulici bez pozdravu "Kolikjehodin?" je projev největšího barbarství.
Oslovení je podle situace: Dobrý den, Nazdar nebo naprosto neformální Čau. Občas se nám může stát, že nevíme jestli máme dotyčnému člověku vykat nebo tykat,
protože jsme si s ním třeba už na nějaké oslavě tykali, ale formálně bychom mu měli stále vykat. Pak je velice výhodné použít univerzální Dobré ráno, dopoledne, odpoledne nebo večer. Nadřízeného tím neurazíte
a můžete to použít i mezi svými vrstevníky. U duchovních je také vhodné použít Pozdrav pánbůh - i nevěřícím pusa neupadne a u konkrétního duchovního vaše krédo stoupne...
V levém sloupci najdete hlavní menu, v pravé části webu jsou pak odkazy, které se vztahují jen k dané stránce. Na hlavní stránku se dostanete kliknutím na logo v záhlaví.